Stanowisko Marksa i Engelsa względem Darwinizmu cz. 5

Zewnętrzną właściwością przyrody jest rozgraniczenie różnic i odmian i przedstawianie ich jako istnienia drugorzędne; dialektyczne pojęcie, które przeprowadza stopniowania, jest ich treścią wewnętrzną.

Umysł rozważny musi się wystrzegać takich mglistych i w gruncie rzeczy zmysłowych wyobrażeń, jak mianowicie tak zwane pochodzenie np. roślin lub zwierząt i wody, lub pochodzenie wyżej rozwiniętych organizmów zwierzęcych od niższych”.

Zasługą Ludwika Feurbacha było, że ten zdumiewający idealizm sprowadził do jego realnego źródła, do zmysłowej istoty człowieka i przyrody. Określał tę spekulatywną filozofią Hegla jako filozofią w stanie lunatycznym, jako „pijaną filozofią”. Filozofią powinna być trzeźwą. Wtedy dopiero jest ona dla umysłu tym, czym czysta kryniczna woda dla ciała. Filozofia Hegla unosi się w powietrzu, natomiast jego filozofią, tj. Feurbacha, obiema nogami trzyma się rodzimego gruntu ziemi. Tajemnicą filozofii spekulatywnej jest antropologia, należy tylko tę filozofię odwrócić, a zdobędziemy nagą, czystą, rzeczywistą prawdę. Tajemnicą religii jest człowiek zmysłowy. Człowiek jest tym, co je.

 

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  bezgotówkowa likwidacja szkód warszawa
  dach z wióra osikowego
  dmuchawa próżniowa
  dmuchawy podciśnieniowe
  dobry optyk w zabrzu
  Dobry optyk zabrze
  dodatki do pokoju dla dzieci
  dodatki do pokoju dziecięcego
  Dom weselny Dworek Białołeka
  domek z własną linią brzegową kaszuby